Jak zacząć przygotowania do matury rozszerzonej z matematyki?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Matury nie należy się bać, ale trzeba mieć do niej respekt. Zwłaszcza matematyka rozszerzona może sprawić problemy. Już na początku liceum warto więc zacząć przygotowania. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić najlepiej.
Zadania z matematyki dla ambitnych uczniów
Na samym początku warto postawić przed sobą cel. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie "po co mi matematyka rozszerzona?". Im wcześniej się to zrobi, tym proces nauki nabierze więcej sensu. Będzie też trochę przyjemniejszy. Motywacja w końcu jest kluczem do sukcesu. Matematyka 1 zakres rozszerzony pomoże go osiągnąć bez dwóch zdań.
Chodzi więc o ambicję. Jej udział w nauce stymuluje umysł. Skomplikowane ułamki dziesiętne czy zagadki oparte na liczbach naturalnych sprzyjają tremu doskonale. Takie zadania z matematyki rozszerzonej nastawią szare komórki na właściwe tory już w pierwszej klasie. To niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu późniejsze wyzwania staną się mniej wymagające. Uczeń nie będzie czuł się jak rzucony na głęboką wodę. Ambitne podejście na wczesnym etapie i wynikająca z tego stymulacja przygotują go do tego najlepiej.
Czy matematyka i korepetycje online mają sens?
Nawet najlepszy podręcznik do matematyki rozszerzonej jest jedynie narzędziem. To materiał edukacyjny przygotowany w myśl standardów programowych. Praca po stronie ucznia ma równie duży wpływ na jego rozwój. Rola nauczycieli w tym wszystkim także nie jest bez znaczenia. Zwłaszcza po szkole lub w czasie weekendów.
Stymulacja znów wchodzi do gry. W tym kontekście korepetycje online i matematyka rozszerzona to dobre połączenie. Zaangażowany nauczyciel pomoże bowiem z najtrudniejszymi zadaniami w podręczniku. Może także je uzupełnić o bardziej wymagające tworzenie wyrażeń algebraicznych na przykład. W takiej sytuacji rola podręcznika do matematyki rozszerzonej nabierze wręcz spektakularnego charakteru. Naprawdę warto krok po kroku przekraczać granice własnych umiejętności. Dodatkowe lekcje online z podręcznikiem to więc rozsądny kierunek działań.
Ambitne podejście do matematyki oraz ciągła stymulacja – te dwa czynniki to podstawy przygotowania przed maturą rozszerzoną. Dobry podręcznik zaś jest narzędziem niezbędnym do prowadzenia rozwoju. Opiera się w końcu na rygorach programowych, które podyktują kształt samej matury. Ważne jednak, aby wcześnie zacząć. Ważne, by nie zwlekać z rozwiązywaniem trudniejszych ćwiczeń. Dlatego dodatkowe zajęcia stymulujące są tak istotne. Należy z ich czerpać całymi garściami.