eCRF - Jak dobrać system zarządzania danymi?

14.03.2019

Wiele firm zajmujących się badaniami klinicznymi zdaje sobie sprawę z zalet eCRF w porównaniu z tradycyjnymi metodami i wykorzystuje nowe technologie w celu usprawnienia badań. Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo narzędzi do cyfrowego zarządzania danymi. Podpowiadamy, czym należy się kierować, aby wybrać te najlepsze.

Oto na co należy zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania eCRF:

  1. Szybki dostęp do danych. Oprogramowanie eCRF może zaoszczędzić znaczną ilość czasu dzięki dostępowi do danych w czasie rzeczywistym i mniejszej ilości czasu poświęcanego na zarządzanie zapytaniami. Oszczędza to również czas na końcu badania, co pozwala na szybszy dostęp danych do analizy. Dobrze jest wybrać oprogramowanie oparte na intuicyjnym interfejsie, którego obsługa wymaga jedynie kilku godzin szkolenia.
     
  2. Ochrona danych. Wprowadzanie informacji odbywa się w interfejsie internetowym, a dane hostowane są online. Biorąc pod uwagę wrażliwy charakter danych zgromadzonych w systemie, dostawcy oprogramowania muszą zapewnić ochronę danych zgodne z przepisami krajowymi i zagranicznymi (RODO oraz 21 CFR Part 11), a także tworzenie kopii zapasowych, by zapobiec ewentualnej utracie danych. Dokładność. System eCRF powinien dbać o jakość informacji. Istnieją opcje wprowadzania do danego formularza ograniczeń, które zapobiegają wprowadzaniu niedokładnych lub nielogicznych wartości. Używanie skomputeryzowanego systemu oznacza czytelne wpisy i automatyczne obliczenia w celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnych danych.
     
  3. Obsługa. Zastosowanie eCRF zwiększa efektywność badań klinicznych dzięki przyjaznej dla użytkownika nawigacji. Opcje wyszukiwania umożliwiają łatwe znajdowanie i filtrowanie dokładnie tego, czego potrzebujesz.
     
  4. Opłacalność. Pod względem finansowym koszty badań z użyciem eCRF wahają się od darmowych po kosztowne. Ceny są różne, a niektórzy twórcy oprogramowania pobierają opłaty za dodatkowe usługi. Zakup systemu zarządzania danymi może wydawać się dużą inwestycją, lecz jednak w dłuższej perspektywie oznacza on zaoszczędzone pieniądze.
     
  5. Proces projektowania. Podczas tworzenia eCRF mamy do wyboru opcje mające naśladować papierowe formularze. Formularze zapisywane są w bibliotece i często można ich używać wielokrotnie, w różnych protokołach. Eliminuje to konieczność ponownego tworzenia powszechnie używanych formularzy i ułatwia uspójnienie danych. Podczas tworzenia formularzy można zaprogramować kontrole sprawdzające, aby zapobiec wprowadzaniu nieprawidłowych danych. Dzięki temu wprowadzone wartości spełniają określone wymagania.
     

Elektroniczne systemy zarządzania danymi stały się bardzo popularnym narzędziem do wykorzystania w badaniach klinicznych. Prawidłowo dobrany i zaprojektowany system eCRF może pomóc zwiększyć wydajność, zapewnić jakość danych, skrócić czas i koszty badań klinicznych oraz pomóc w opracowaniu strategii biznesowej. Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniego oprogramowania, nie zapomnij zapytać o wyżej wymienione aspekty.

Polecane serwisy: